نمایش وضعیت در یاهو


 • انجمن
 • به وب ســـایت رسمی انجمن صادر کنندگان خدمات فنی ومهندسی ایران خوش آمدید.
  ورود کاربران
  ثبت نام
  فراموشی رمز ورود
  آمار بازدید
  گالری عکس ویژه
  گزارش جلسه‌ی شرکتهای عضو انجمن با حضور نماینده ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق
  icc

   

  گزارش جلسه‌ی شرکتهای عضو انجمن با حضور

   نماینده ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق

   

  در ادامه‌ی سیاست انجمن برای ایجاد روابط پویاتر با ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق، جلسه‌ای با حضور آقای سادات در انجمن برگزار شد. در این جلسه نمایندگان حدود 70 شرکت حضور داشتند. موضوع جلسه، بررسی مشکلات موجود در عراق در برابر شرکتهای ایرانی و راه حل آنها، به ویژه با شرایط فعلی هجوم داعش، بود.

  آقای سادات به عنوان نماینده ستاد، در این جلسه حضور داشتند و به عنوان سخنران اصلی در ابتدا به ارایه پاره‌ای توضیحات در مورد بازار عراق و اقلیم کردستان پرداخته و در ادامه به پرسش‌های حضار پاسخ دادند.

  • _عراق حدوداً 32 میلیون جمعیت دارد که به تقریب، 28 میلیون نفر آن در جنوب و مابقی در اقلیم کردستان، ساکن هستند. این کشور از رشد جمعیت بالایی برخوردار است. ایران با این کشور مرز 1600 کیلومتری دارد.
  • _بودجه این کشور 187 میلیارد دلار است که یک و نیم برابر بودجه ایران است. 17% از این مبلغ اختصاص به اقلیم کردستان دارد.
  • _به دلیل جنگ‌های پیاپی که این کشور وارد آن شده است و به دلیل حمله آمریکا و فعالیت تروریست‌ها، می‌توان گفت که بخش جنوبی این کشور از هیچ‌گونه زیرساختی برخوردار نیست.
  • _به دلیل شرایط گفته شده و تبعات آن در حیطه اجتماعی این کشور از نیروی متخصص و نهادهای متخصص کافی برای پیشبرد امر بازسازی و تعریف و طراحی و اجرای پروژه‌ها نیز برخوردار نیست.
  • _این کشور به دلیل دارا بودن اکثریت شیعه و نزدیکی به دولت ایران و دارا بودن قشر کثیر سنی و نیز منابع نفتی فراوان، مورد خصومت و توجه و توطئه سایر کشورهای منطقه است.
  • _ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق از سال 85 و با تصمیم شورای عالی امنیت ملی، برای جلوگیری از ضرر و زیان و پیشبرد متمرکز و راهبردی منافع اقتصادی موجودیت‌های ایرانی تأسیس گشته است. در سال 4-83 میزان صادرات ایران به این کشور در حدود 350 میلیون دلار بود که این رقم در سال 92 به 12 میلیارد دلار رسید. این رقم صادرات و پیشرفتش خوب است، ولی متناسب با پتانسیل‌های داخلی نبوده است و برای سال آینده، صادرات 20 تا 30 میلیارد دلاری، هدف‌گذاری شده است.
  • _شرکت‌های ایرانی در حال حاضر در حال انجام پروژه‌هایی در این کشور هستند که حجم مالی آن‌ها، بیش از 5/4 میلیارد دلار است. به دلیل نزدیکی مسافتی و سیاسی و مذهبی و فرهنگی و تاریخی و اجتماعی، بین دو کشور و دولت‌هایشان، امکان بسیار مناسبی برای شرکت‌های ایرانی، در هر اندازه و با هر زمینه کاری، در این کشور وجود دارد.
  • _بالاترین حجم اقلام صادراتی ایران در ابتدا سیمان است با ظرفیت 12 میلیون تن در سال و بعداً کاشی و سرامیک و سپس باقی مصالح ساختمانی.
  • _استان‌های جنوبی این کشور (بصره، میسان، کربلا، نجف، ذیقار و ...) به دلیل شیعه بودن، در امنیت هستند. اگر داعش در نینوا و موصل و الانبار و صلاح‌الدین توانسته حضور داشته باشد به دلیل بافت جمعیتی سنی این مناطق است. گروه داعش توانسته با همکاری و هماهنگی بین‌المللی، به یک سوم از خاک این کشور دست اندازد که امید است با تشکیل دولت جدید در عراق و با نقش‌آفرینی‌ای که مراجع دینی برای ایجاد وحدت و انسجام انجام داده‌اند و نیز با بسیج عمومی صورت گرفته برای دفاع، این گروه را وادار به عقب‌نشینی و هزیمت نمایند. در واقع هیچ یک از قدرت‌های بزرگ، عراق را یک عراق بالنده و پویا و بزرگ و باثبات نمی‌خواهند. آن‌ها برای ضربه زدن به ایران و عراق، این وضعیت را در منطقه ایجاد کرده‌اند.
  • _دولت ایران از شرکت‌های خصوصی ایرانیِ فعال در منطقه، حمایت لازم را به عمل می‌آورد. موقعیت شرکت‌های ایرانی در حال بهتر شدن است. با توجه به مواضع ترکیه و دخالت‌های نابجایش در امور داخلی این کشور، از شرکت‌های تُرکِ در حال انجام کار، خلد ید صورت گرفته و این فرصتی است مساعدتر، برای شرکت‌های ایرانی.
  • _برای امنیت شرکت‌ها، دولت ایران با همکاری دولت عراق، شرکت‌های امنیتی ایجاد کرده است که در حال حاضر شرکت‌ها می‌توانند به این مؤسسه‌های امنیتی مراجعه و از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند.
  • _فعالیت‌های هر روز بیشترشونده‌ی شرکت‌های خصوصی با راهبرد عمومی کشور هم‌خوان بوده و همدیگر را تقویت می‌کنند.
  • _یکی از مسایل عمده مورد چالش در عراق، ذخایر بزرگ نفتی این کشور است. عراق در واقع می‌تواند در آینده بخش قابل توجهی از ظرفیت نفتی اپک را بر عهده بگیرد. تولید نفت این کشور در سالیان اخیر، از 8/1 میلیون بشکه نفت در روز، به 5/3 میلیون بشکه، افزیش یافته است و کمبود تولید نفت ایران (به دلیل تحریم) را جبران کرده است. هدف‌گذاری به گونه‌ای انجام شده است که این میزان به 6 میلیون بشکه تا سال 2018 افزایش یابد.
  • _اقلیم کردستان روزانه 150 هزار بشکه نفت صادر می‌کند.
  • _می‌توان گفت که اقلیم کردستان تا حد زیادی مشکل زیرساختی ندارد و ساخته شده‌اند. در جنوب، اینگونه نیست و تمرکز شرکت‌های ایرانی بر بخش جنوب باید بیشتر شود.
  • _از ابتدای سال 2014 به دلیل عدم تصویب بودجه 2014 دولت توسط مجلس، سهم 17 درصدی اقلیم پرداخت نشده (خود دولت عراق نیز تا اینجای سال 2014 را از تنخواه استفاده کرده است) و این امر منجر به این شده که صورت‌وضعیت‌های شرکت‌ها به دلیل فقدان منابع مالی، پرداخت نشود که سعی بر این است که درآینده‌ای نزدیک این مشکل حل شود.
  • _در عراق استانداری‌ها تا حدی از خودمختاری برخوردارند. به طور مثال استان بصره بودجه‌ای 35 میلیارد دلاری داشته و از امنیت بالایی برخوردار است و این‌ها، شرایط بسیار مناسبی برای شرکت‌های ایرانی فراهم می‌آورند. در عراق هر استانداری محق است که تا سقف 200 میلیون دلار خود رأساً به امضا قرارداد انجام پروژه اقدام نماید.
  • _برای مشکل تأمین ضمانت‌نامه برای شرکتهای ایرانی، مبلغ 5/2 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی را قول داده است که به دلیل فقدان منابع مالی تا کنون تأمین مالی نشده است. در ضمن ایجاد یک بانک ایرانی-عراقی در دست اقدام است که در صورت تحقق این مهم، بسیاری از مشکلات مالی و ضمانت‌نامه‌‍ای در عراق حل خواهد شد.
  • _یکی از مشکلات کلی شرکت‌های ایرانی و به ویژه در عراق، عدم حضور کافی شرکت‌های مشاور ایرانی در طراحی پروژه‌ها است. با اهتمام برای رفع این مشکل، ظرفیت برای صدور خدمات فنی و مهندسی بسیار بالاتر خواهد رفت. برای رفع این مشکل، این انجمن در خواست مبلغ 10 میلیون دلار را از صندوق توسعه ملی داده است تا برای کمک (به صورت وام) به شرکت‌های مشاور هزینه نماید. با این مبلغ می‌توان در 60-50 مناقصه پروژه طراحی، شرکت و آن‌ها را انجام داد که در مرحله بعد اجرای بسیاری از این پروژه‌ها نیز نصیب شرکت‌های ایرانی خواهد شد. این وضعیت به سازنده‌های ایرانی نیز یاری می‌رساند.
  • _با تشکیل کنسرسیوم‌هایی از شرکت‌های ایرانی موفق، می‌توان به موفقیت‌های بزرگتری دست یافت.
  • _این انجمن نیز موضوع بررسی و ترجمه‌ و اطلاع‌رسانی دقیق از مناقصات عراق را به مرحله اجرایی رسانده که به زودی شروع به کار خواهد کرد. در مورد اخذ ویزای متعدده و گواهینامه شغلی و چگونگی و اجرایی کردن ثبت شرکت و ... که همگی با یاری و نقش‌آفرینی انجمن انجام می‌شود، در گذشته به اندازه کافی اطلاع‌رسانی شده و هم اکنون نیز در وبسایت این انجمن مطالب مربوطه موجود است که می‌توان بدان‌ها مراجعه کرد.
  • _شرکتهای ایرانی با وجود ممانعت شدید از سوی آمریکا و سنگ‌اندازی از سوی این کشور، دارند وارد بخش نفت و گاز عراق نیز می‌‍شوند. وزیر جدید نفت عراق بسیار همگرا با ایران است و این به حضور شرکت‌های ایرانی در بخش نفت عراق می‌تواند بسیار یاری رساند.
  • _در عراق شرکت‌های ایرانی برای موفقیت، می‌بایست که شرکت و یا شعبه ثبت کنند و در مورد ثبت شرکت بهتر است که فردی عراقی را برای همکاری یافته و شرکتی با نام عراقی ثبت کنند. روش همکاری با یک شرکت محلی و تشکیل JV نیز می‌تواند روش مناسبی باشد.
  • _شرکت صانیر در 5 سال اخیر تقریباً 70% پروژه‌های خط انتقال عراق را برنده شده است  و آن هم با وجود رقبای ترک، چینی، آمریکایی و رومانیایی و ... لیکن این پروژه‌ها واگذار نشده‌اند به این شرکت. در واقع این مشکل برای شرکتهای دیگر فعال در بخش نیرو نیز وجود دارد که در مذاکره با معاون وزیر نیروی عراق (که در ایران  بودند)، مطرح شده‌اند که امید است این مشکلات رفع شوند. مذاکرات از طریق وزیر کهربای (نیرو) عراق و سفیر ایران در آن کشور در حال پیگیری است.
  • _بدنه کارشناسی و متوسط عراق بعثی است و این مشکل عمده‌ای را برای ایرانیها ایجاد می‌کند.
  • _شرکت‌های ایرانی و مقامات باید توجه کنند که لابی و مذاکره و تسلط بر این فنون می‌تواند منجر به موفقیت هر چه بیشترشان شود.
  • _انجمن قصد دارد برای فعالیت شرکت‌ها در خارج از کشور، دقیقاً بر اساس توانایی و ظرفیتشان برای انجام پروژه در خارج از کشور، اقدام به صدور رتبه کند. این رتبه به گونه‌ای خواهد بود که هم اعتبار بین‌المللی داشته و هم مانع شرکت‌های ناتوان  برای ایجاد تجربه‌ای مضر در خارج از کشور، شود. انجمن لیست شرکت‌های دارای کیفیت را به دولت‌ها و کارفرماها اعلام خواهد کرد. این رتبه‌ها دارای تغییرند و تجربیات بد یا خوب شرکت‌ها موجب کاهش یا ارتقای رتبه آنها خواهد شد.
  • _شرکت‌هایی که با هماهنگی انجمن و ستاد در عراق فعالند از موفقیت بیشتری برخوردار بوده و با مشکلات کمتری مواجه شده و در صورت مواجه شدن از راه حل‌ها و امکانات بهتری برای رفع آن‌ها برخوردارند.
  • _اگر برای ستاد از سوی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، توانایی و انگیزه یک شرکت محرز شود، ستاد از تمام توان و ارتباطات خود برای کمک به آن شرکت بهره خواهد برد.
  • _رسالت این انجمن ایجاد بسترها و ساختارهای لازم برای صدور خدمات فنی و مهندسی است.
  • _شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های خارج از کشورشان از ضعف مدیریتی برخوردارند. در نتیجه نیاز به WORKSHOPهایی در این زمینه است. انجمن در این راستا نیز اقداماتی انجام داده است که امید است تشکیل این کلاس‌ها نیز محقّق شود.

   

   

  1393-7-16   |  12:47:33
  نظر شما
  CAPTCHA

  محمدحسن چیتی نوشته است :
  جلسه خوبی بود.باتشکرازجناب دولتشاهی وهمکاران محترم ایشان به ویژه خانم موذنی
  1393-08-26 00:18:18

  محمدحسن چیتی نوشته است :
  سپاسگزارم خیلی خوب بود
  1393-07-18 23:53:23
  نظرسنجی

  نظر خود را درباره این خبر درج کنید ثبت کنید؟
  عالی
  خوب
  متوسط
  ضعیف