نمایش وضعیت در یاهو


 • انجمن
 • به وب ســـایت رسمی انجمن صادر کنندگان خدمات فنی ومهندسی ایران خوش آمدید.
  ورود کاربران
  ثبت نام
  فراموشی رمز ورود
  آمار بازدید
  گالری عکس ویژه
  گزارش جلسه «بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حضور در بازار آسیای عربی»
  icc

  گزارش جلسه «بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حضور در بازار آسیای عربی»

  18/09/93

  سخنرانان مدعو:

  • آقای عمرانی: رئیس اداره اول خلیج فارس، وزارت امور خارجه
  • آقای توتونچی: معاون اداره دوم خلیج فارس، وزارت امور خارجه
  • آقای ملّا قدیمی: معاون اداره اول خلیج فارس، وزارت امور خارجه

  سخنرانان از سوی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی (ICCA):

  • آقای مهندس دولتشاهی، دبیر کل انجمن (ICCA)
  • خانم مهندس مؤذنی، مدیر بخش تحقیق و توسعه بین‌الملل انجمن (ICCA)

  کشورهای مشمول این بازار: عربستان، بحرین، لبنان، سوریه، اردن، قطر، امارات متحده عربی، یمن، کویت.

   

  مقدمه:

  به جرأت می‌توان گفت که صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌تواند همان حلقه‌ی گمشده‌ای باشد که سال‌هاست مسئولین و متخصّصان امور برای خروج از اقتصاد تک‌محصولی و مبتنی بر نفتِ ایران به جستجویش هستند. در همین راستا و با این افق، انجمن (ICCA) همه توش و توان خود را مصروف به ثمر رسیدن این هدف کرده است.

  تشکیل جلسات «بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حضور در بازارهای» مختلف، یکی از ابتکارهایی‌ست که انجمن (ICCA)،  برای هدف فوق تدارک دیده است که با موفقیت و جدیّت تمام و با مشارکت محسوس خود شرکتها در عمل می‌باشد.

  پس از تشکیل جلسات فوق‌الذکر برای بازارهایی چون عراق، افغانستان، آسیای میانه و قفقاز، آفریقای عربی و فرانسوی زبان و آمریکای لاتین، و نیز تشکیل کارگروه‌های تخصصی این بازارها با مشارکت شرکتهای عضو، نوبت به کشورهای آسیای عربی رسید. با توجه ثروتمند بودن این بازارها، بکر بودن، نزدیک بودن فاصله‌ای، سوابق فعالیت زیاد و درخشان شرکتهای ایرانی در این بازارها و ... برخی از کشورهای مشمول این بازار می‌تواند به کانون‌های عمده و صادرات‌پذیر شرکتهای ایرانی تبدیل شود. لذا این جلسه با محوریت این بازار تشکیل و امید است که در ادامه با تشکیل کارگروه تخصصی‌اش، بتواند عملکرد مساعد و ثمربخشی داشته باشد.

  در ابتدای جلسه، آقای مهندس دولتشاهی، دبیر کل انجمن (ICCA)، ضمن خیر مقدم به سخنرانان مدعو از وزارت امور خارجه و تشکر بابت تشریف‌فرمایی ایشان با وجود مشغله‌ی بسیار زیاد و نیز خیر مقدم به نمایندگان حاضر از شرکتهای عضو انجمن (ICCA)، از ایشان، برای ایراد سخنان خویش، به پشت تریبون، دعوت به عمل آوردند.

  اهم سخنان:

  آقای عمرانی:

  • کشورهای این حوزه، پس از انقلاب 57، به دلیل واهمه این کشورها از این انقلاب و دولت جمهوری اسلامی ایران، وارد روابط خصمانه با ایران شده و در همین راستا نیز «شورای همکاری خلیج فارس» را تشکیل دادند. این کشورها در ابتدا بحث ایران‌هراسی را پیش کشیده و بعدها نیز با توجه به وقایع منطقه، سقوط حکومت بعثی صدام، قیام‌های کشورهای عربی و افزایش قدرت ج.ا.ا در ورای مرزهایش، بحث شیعه‌هراسی و گفتمان هلال شیعی را مطرح کرده‌اند. در نتیجه غالب دولت‌های این منطقه به سمت تشکیل و تشویق و تحریک سازمان‌های افراطیِ اسلامی حرکت کردند.
  • به دلیل نوع سیاست کشوری چون عربستان و نوع پرورش مذهبی‌اش، هر مسجدی در این کشور بالقوه 5-4 داعشی را در خود جای داده است. لیکن از آن‌جا که خط قرمز کشوری چون عربستان، امنیت داخلی‌اش است و به دلیل اهمیتش برای غرب به سبب جایگاه این کشور در تولید انرژی جهان، و نیز به دلیل سرسپردگی تام غالب دولتهای عربی به آمریکا، کشورهایی چون عربستان و امارات شروع به تروریست نامیدن گروه‌هایی چون داعش کرده و در ائتلاف نظامی علیه این گروه‌ها مشارکت کردند.
  • سعودی‌ها در این سال‌ها با تمام وجود در تحریم ایران و توطئه علیه حکومت ج.ا.ا گام برداشته و با افزایش قدرت منطقه‌ای ایران و امیدبخش بودن مذاکرات هسته‌ای، تب و تاب عربستان نیز بیشتر شده است. ولی این کشور مجبور است که واقعیت‌ها را بپذیرد و در نتیجه پالس‌هایی برای مذاکره ارسال و گام‌هایی را نیز برداشته است.
  • عربستان سعودی کشور مهمی است و دولت یازدهم تلاش دارد که سطح روابط را به سطح مسالمت‌آمیزی برساند، لیکن افق روابط با این کشور در کوتاه‌مدت، روشن نبوده و لذا شرکت‌های ایرانی، شانس چندانی برای حضور در این کشور ندارند.
  • کشور قطر نیز به دلیل حوادث منطقه‌ای و ...، در این سالیان اخیر در قطب دشمنی با ج.ا.ا قرار گرفته و تنها از حدود یک سال پیش وارد فاز مصالحه‌آمیزی با ج.ا.ا شده است.
  • این کشور، بر طبق افق 2030 خود و جام جهانی 2022 طرح‌ها و پروژه‌های بسیاری را تعریف کرده که بسیاری از آن‌ها در حال اجرا می‌باشند. این دولت بودجه معادل 300 میلیارد دلار را برای آمادگی برای جام جهانی 2022 اختصاص داده است. یکی از روش‌های مناسب برای حضور در این کشور، ایجاد ارتباط با شرکتهای بزرگ خارجی است تا به عنوان زیرپیمانکار، وارد پروژه‌هایش شویم.

  آقای توتون‌چی:

  • تحریم‌ها محدودیت‌های مافوق تصوری را برای ما ایجاد کرده‌اند.
  • معیارهای کار در قطر خیلی بالا است و شرکتها باید از گواهینامه‌های بین‌المللی و رزومه کاری قابل توجّهی برخوردار باشند.
  • ما باید بتوانیم سهمی از کیک قطر و خوانی که در این کشور گسترده شده است، ببریم.
  • کشورهای منطقه بر حسب اولویت‌های برای کار:

  1- عمان: به دلیل روابط راهبردی عالی با ایران، سهولت اخذ کار، ثروتمند بودن. برنامه توسعه‌ای‌اش (افق 2020) را شروع کرده و در حال هزینه کردن برای پروژه‌های زیربنایی است. حدود 500 شرکت ایرانی، در این کشور به ثبت رسیده است.

  2- قطر: در این کشور برای ادامه کار می‌بایست که با شرایط (51 درصد قطری و 49 درصد طرف خارجی) شرکت ثبت کرد (با پیدا کردن طرف قطری، پروسه ثبت شرکت، ظرف یک تا دو هفته، انجام‌پذیر است). تنها در هنگام سرمایه‌گذاری خارجی و آن هم در برخی بخش‌ها، می‌توان شرکتی با مالکیت صد درصدی ایجاد کرد.

  3- امارات: کارهای زیربنایی‌اش انجام شده، لیکن هنوز می‌توان کارهایی برای انجام داشت.

  4- کویت

  5- یمن: مشکل ناامنی و مالی دارد. لیکن کشور بکری است. اگر الحوثی‌ها و انقلابیون یمنی کاملا در این کشور تثبیت شوند، آنگاه فضا برای فعالیت شرکتهای ایرانی، بسیار مساعد خواهد شد.

  • کشورهای عربستان و بحرین و سوریه (دارای روابط فرا راهبردی با ایران است)، فعلا ً بهتر است که وارد این اولویت‌بندی نشوند.
  • اگر این انجمن (ICCA) بنواند مناقصات را رصد کرده و در اختیار شرکتها قرار دهد، خیلی اتفاق خجسته‌ای است. ICCA نباید منتظر اخذ اطلاعات از TPO و سفارتخانه‌های ایران باشد. باید خود رأساً اقدام نماید.
  • کمیته مناقصات قطر:      www.ctc.gov.qa
  • کمیته مناقصات عمان:    www.tenderboard.gov.om
  • وزیر امور زیربنایی قطر، اعلام کرده است که پروژه‌های زیر 100 میلیون دلار در این کشور مختص شرکتهای بومی است، بین 100 تا 200 میلیون دلار را به مشارکتهای قطری‌ـ‌خارجی (JV) ابلاغ می‌کنند و بالاتر از 200 میلیون دلار را به مناقصه خواهند گذاشت.
  • شرکتها باید کاتالوگ‌های حرفه‌ای درست کرده و بهتر است که با مشارکت همدیگر، کنسرسیوم‌های بزرگی برای شرکت در مناقصات ایجاد کنند و وارد مشارکت با شرکتهای بزرگ بین‌المللی شوند. نیز هم، حضور در نمایشگاه‌ها و رویدادهای اقتصادی این کشورها می‌تواند به روشن‌تر شدن دید شرکتها، کمک کند. شرکتها باید سابقه خود را بخوبی پرزنت نمایند. شرکتها نباید منتظر رفع تحریم‎ها برای اخذ پروژه شوند. نگاه کارفرایان در این کشورها به بخش خصوصی ایران مثبت است، بر خلاف نگاه منفی‌شان به بخش دولتی ایران.
  • اولویت و منافع اقتصادی باید در تعیین سیاست‌ها حرف اول را بزند.
  • همراهان سفرهای ریاست‌جمهوری و هیأت‌های دیپلماتیک ایران، بسیار ضعیف است و باید بسیار بشتر از این، تقویت شوند. به طور مثال رئیس‌جمهور برزیل، وقتی وارد امارات می‌شود، به همراه ایشان، مدیرعامل‌های 300-250 شرکت حضور دارند.

  ملاقدیمی:

  • بخش خصوصی ایران در کشور امارات بسیار بزرگ و حجیم است.
  • در فروردین 93 دومین کمیسیون همکاری جامع ایران و امارات و تفاهم‌نامه‌های جانبی با حضور وزاری خارجه دو کشور در ابوظبی به امضا رسید.
  • با پیشرفت مذاکرات، امیدهایی برای احیای روابط از سوی اماراتی‌ها ابراز شده است. به طوریکه سطح سفر مرداد ماه 93 هیأت تجاری اماراتی که اتاق‌های بازرگانی هر هفت استان امارات در آن حضور داشتند، بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است.
  • به دلیل برگزاری اکسپو 2020 در دوبی، پروژه‌های زیادی برای آمادگی این کشور برای میزبانی، طراحی و تأمین بودجه شده است و این همان فرصت مشخص و ویژه برای حضور شرکتهای ایرانی در کشور امارات می‌باشد.

  آقای مهندس دولتشاهی (دبیر کل انجمن)

  • وزارت امورخارجه همکاری مستمر و خوبی را با انجمن (ICCA) داشته و امید است که ادامه داشته باشد.
  • با جلساتی که در شورای عالی صادرات داشته‌ایم، مقرر شد که بحث اخذ ضمانت‌نامه‌ها (که مهمترین مانع فعلی بر سر توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌باشد) به روال سایق بازگشته و برخورد سلیقه‌ای بانکها، اعمل نشود. بدینگونه که شرکتها بتوانند با 98% سفته و 2% سپرده‌ی مبلغ ضمانت‌نامه، بتوانند از بانک توسعه صادرات ایران (EDBI) و 2 یا 3 بانک دیگر، ضمانت‌نامه شرکت در مناقصات بین‌المللی را اخذ کنند. ابلاغیه این مصوبه، حداکثر تا 10 روز دیگر برای انجمن (ICCA) خواهد شد که در اختیار شرکتها قرار خواهد گرفت.
  • 200 میلیون دلار نیز برای اخذ ضمانت‌نامه اختصاص داده شده است تا در بانکهای خارجی گذاشته شود، تا از طریق آن‌ها بتوان از این بانکها ضمانت‌نامه شرکت در مناقصات بین‌المللی اخذ شود. پیشنهادی که انجمن (ICCA) داده این است که مثلاً با مقداری از این پول در در بانکی در عمان، اوراق قرضه خریداری کرد تا این اوراق قرضه پشتوانه اخذ ضمانت‌نامه شوند. لذا به دلیل وضعیت مناسب اقتصادی و موقعیتی عمان در منطقه، می‌توان برای بسیاری از کشورهای منطقه خلیج فارس، ضمانت‌نامه اخذ کرد.
  • صندوق توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی انجمن (ICCA) گشایش یافته و شرکتهایی که برای خرید بیمه‌نامههایشان اقدام می‌کنند بهتر است که از طریق صندوق انجمن (ICCA) اقدام کنند که با سرعت بیشتر و هزینه کمتری، خدمات خود را ارایه خواهد داد.
  • انجمن و شرکتهای عضو، در نمایشگاه کالا شرکت نمی‌کنند، چرا که ربطی به زمینه‌ی فعالیت آن‌ها نداشته و نتیجه‌ای هم عاید نخواهد شد.
  • انجمن قصد دارد هیأت‌های فنی و مهندسی را به کشورهای هدف اعزام کند. بدین صورت که قبل از سفر هیأت، فردی به نمایندگی از انجمن رسول خواهد شد تا امور تدارکاتی و شناسایی را انجام داده و زمینه را برای مفیدترین و بهترین دیدارها و مذاکرات با بخشهای دولتی و خصوصی آن کشور آماده نماید. انجمن 2 سفر را برای تا پایان سال 93 و 3 سفر را برای سال 94، تاکنون پیش‌بینی کرده و کارهای لجستیک اعزام هیأت به قزاقستان تا حد زیادی انجام شده است. در این زمینه وزارت امور خارجه، بسیار می‌تواند انجمن را یاری کند.
  • شرکتهای ایرانیِ غیر عضو انجمن در حال انجام پروژه‌های کوچک فراوانی در کشورهای خلیج هستند که اعلام نمی‌شوند و در نتیجه در آمارهای انجمن (ICCA) نیز حضور ندارند. هم‌چنین برخی شرکتهای بزرگ ایرانی در حال انجام پروژه‌های چند صد میلیونی در این کشورها هستند که به دلیل مسایل تحریم و ... شرکت خارجی ثبت کرده‌اند و از هیچ نوع تسهیلات داخلی (هم‌چون ضمانت‌نامه و جایزه صادراتی) نیز استفاده نمی‌کنند که این موارد نیز در آمارهای انجمن (ICCA) جایشان خالی است.
  • انجمن (ICCA) روابط نزدیکی با دولت داشته و در سفرهای آن نیز حضور دارد. لیکن امید است که اهمیت صدور خدمات فنی و مهندسی در نزد دولتمردان هر چه بیشتر شود تا امکانات و پتانسیل‌های شرکتهای ایرانی به عنوان یک پنجره تنفسی بسیار عالی برای کشور، هر چه بیشتر شکوفا گردد.
  • انجمن تبلیغات توسعه صدور خدمات فنی و مهندسی را انجام می‌دهد، طرح توسعه‌اش را تدوین و در حال پیاده‌سازی‌اش است، در حال انجام مطالعات جامع بر روی بازارهای هدف است و ... امید است که بتواند جایگاهش را در توسعه ملی ایران پیدا کند.
  • انجمن (ICCA) سیستم اعلان مناقصات را برای 2 منطقه آسیای میانه و قفقاز و عراق راه‌اندازی کرده است.  ین مناقصات از سایت‌های این کشورها، سایت‌های کارفرمایی و روزنامه‌های محلی جمع‌آوری و به زبان فارسی ترجمه و برای شرکتهای متقاضی ارسال می‌شود. این سیستم برای باقی مناطق نیز در حال راه‌اندازی است. شرکتهای متقاضی می‌توانند ثبت‌نام نموده و از این خدمات بهره‌مند شوند.
  • صدور ویزا به چگونگی روابط سیاسی ایران با کشور مقصد، ارتباط مستقیم دارد. لیکن انجمن (ICCA) یک تجربه عالی با سفارت عراق برای صدور ویزا داشته است که در تلاش برای تکرار آن برای سایر کشورها است. بدین صورت که انجمن (ICCA) بتواند نظر سفرا را به ماهیت خصوصی و مفیدش جلب نماید تا انجمن به عنوان ارگان و نماینده بخش خصوصی ایران به رسمیت شناخته شود  و از این طریق، انجمن (ICCA) بتواند با ارسال نامه‌ای، مسئله صدور ویزا را تسهیل نماید.
  • استفاده از پول‌های بلوکه شده‌ی ایران برای فاینانس و سرمایه‌گذاری و اخذ ضمانت‌نامه، با وجود تلاش و پی‌گیری‌های انجمن (ICCA)، ممکن نیست.
  • پی‌گیری امور و مشکلات بین‌المللی صادرات خدمات فنی و مهندسی، باید به انجمن (ICCA) محوّل شود و این انجمن باید جایگزین مسئولیت‌های حاکمیتی در این حیطه شود.
  • رجوع فردی و دفعی و موردی شرکتها به سفارتخانه‌ها برای رفع مشکلاتشان، از یکسو با درصد موفقیت کم همراه بوده و از سوی دیگر باعث مطرح و حل شدن مشکل همان یکبار می‌شود. درصورتیکه اگر مشکلات و موضوعات از طریق انجمن (ICCA) پی‌گیری شود، اولاً نتیجه‌بخشی تقریباً تضمین شده است و دوّماً مشکل و موضوع مورد نظر یکبار و برای همیشه و برای همه شرکتها حل خواهد شد.

  حاضرین از شرکتها

  • سفارتخانه‌ها باید بیشتر درگیر حمایت از منافع شرکتهای ایرانی در خارج از کشور شوند.
  • باید افراد متخصص‌تری به عنوان رایزن اقتصادی سفارتخانه‌های ایران فرستاده شوند و باید نهادهای تخصصی‌ای چون انجمن (ICCA) و اتاق بازرگانی، برای انتخاب رایزنان اقتصادی، طرف مشورت قرار گرفته و دارای اختیارات شوند.
  • استفاده از پولهای بلوکه شده ایران در خارج ار ایران، باوجود مذاکرات با بانک مرکزی و تلاش‌های انجام شده،  برای اخذ ضمانت‌نامه و فاینانس، امکانپذیر نمی‌باشد.
  • انجمن (ICCA) باید به عنوان نماینده ایران نزد کارفرماهای خارجی، شناخته شود تا بتواند مشکلات عمومی شرکتها را پی‌گیری نماید.

  فایلی نیز در مورد سوابق فعالیت شرکتهای ایرانی در این کشورها، و پیش‌بینی رشد فعالیت‌ها توسط خانم مؤذنی در این جلسه ارایه شد که به پیوست می‌توانید ملاحظه بفرمایید.

  دانلود فایل پاورپوینت

   

   

   

   

  1393-9-25   |  08:51:06
  نظر شما
  CAPTCHA
  نظرسنجی

  نظر خود را درباره این خبر درج کنید ثبت کنید؟
  عالی
  خوب
  متوسط
  ضعیف