نمایش وضعیت در یاهو


 • انجمن
 • به وب ســـایت رسمی انجمن صادر کنندگان خدمات فنی ومهندسی ایران خوش آمدید.
  ورود کاربران
  ثبت نام
  فراموشی رمز ورود
  آمار بازدید
  گالری عکس ویژه
  اجرای بیش از چهار هزار پروژه تحقیق و توسعه توسط بنگاههای بزرگ اقتصادی کشور تا سال 96
  icc

  رییس مرکز توسعه فناوری وزارت صنعت:

  اجرای بیش از چهار هزار پروژه تحقیق و توسعه توسط بنگاههای بزرگ اقتصادی کشور تا سال 96

  تهران - ایرنا-رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اکنون 6 هزار و 486 بنگاه فعال بزرگ اقتصادی بالای 50 نفر نیرو در کشور داریم گفت: هدف گذاری این است که تا پایان سال 96 کل پروژه های تحقیق و توسعه R&D اجرا شده این بنگاه ها به 4 هزار و 884 مورد افزایش یابد.

  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا حسن آقاکثیری روز یکشنبه در نشست تخصصی آشنایی با قانون، آیین نامه و فرآیند حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان صنعتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: از سال 69 تا 93 یک هزار و 276 گواهی و پروانه تحقیق و توسعه برای بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ صادر شده است.

  وی بیان کرد: توسعه فناوری و تکنولوژی باید از بنگاه ها شروع شود و در قانون و اصلاح آیین نامه های شرکت های دانش بنیان نیز بر روی آن تاکید شده است .

  آقاکثیری با بیان اینکه حدود 30 درصد از صادرات جهان در حوزه صنایع پیشرفته اعم از تجهیزات الکترونیک، ماشین آلات و راکتورهای هسته ای، تجهیزات پزشکی و مواد دارویی است، گفت: کل صادرات صنایع پیشرفته ایران تا سال 2012 حدود 650 میلیون دلار بودکه درواقع حدود 0.02 درصد صادرات دنیارا شامل می شود. بنابراین کل صادرات ایران در این زمینه به اندازه صادرات صنایع پیشرفته دهمین کشور صادر کننده های تک high tech - مالزی- است.

  وی : در آمار اتحادیه اروپا در حوزه صنایع دانش بنیان و پیشرفته ، صنایعی مانند ، های high tech، مدیوم mediom high techهای تک و لوتکlow tech وجود دارد . طبق این آمار در سال 2010 سهم صنایع پیشرفته و دانش بنیان(های تک و مدیوم های تک، )27 کشور عضو اتحادیه اروپا، در ایجاد ارزش افزوده 47 درصد بوده است.

  وی با اشاره به اینکه در چشم انداز 1404 ایران باید کشور رتبه اول منطقه در فناوری باشدگفت: این درحالی است براساس آمار بانک جهانی کشور اکنون از نظر دانش و فناوری رتبه پانزدهم را بین 20 کشور منطقه داراست.

  وی افزود: طبق این آمار رتبه ایران در بین کشورهای منطقه در زمینه نوآوری 8، رژیم نهادی و اقتصادی 20، فناوری و اطلاعات 9 و آموزش 9 است . این درحالی است که اکنون رژیم اشغالگر قدس دراین چهار شاخص اقتصادی رتبه نخست را در منطقه دارد.

  وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قانون جدید شرکت های دانش بنیان که محصول محور است افزود: در قانون شرکت های دانش بنیان، آیین نامه ای برای شرکت های دانش بنیان صنعتی دیده نشده بود و تنها آیین نامه ها صرفا شامل شرکت های دانش بنیان نوپا ، تولیدی و خدماتی می شد، اما با تایید اعضای کارگروه تایید صلاحیت شرکت های دانش بنیان آیین نامه های مرتبط با شرکت های دانش بنیان صنعتی نیز تدوین و ارائه شده است.

  وی ابراز امیدواری کرد:شرکت های دانش بنیان صنعتی با استفاده از آیین نامه های موجود و حمایت های پیش بینی شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و نیز صندوق حمایت از صنایع الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از پیش در حوزه اقتصاد دانش بنیان فعال شوند.

  تاکنون فهرست 1500 شرکت دانش بنیان در کشور به ثبت رسیده است.

  در این نشست یک روزه علاوه بر آقاکثیری، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و رییس کارگروه ارزیابی، تشخیص و صلاحیت شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تعدادی از صاحبان شرکت های دانش بنیان صنعتی و برخی از نمایندگان پارک های علمی - فناوری نیز حضور داشتند.

   

  ایرنا

   

   

  1394-3-10   |  15:11:21
  نظر شما
  CAPTCHA
  نظرسنجی

  نظر خود را درباره این خبر درج کنید ثبت کنید؟
  عالی
  خوب
  متوسط
  ضعیف